הסרת שיער בלייזר

הסרת שיער באנרגיית אור לצמיתות
לפני קצת יותר מעשור, נחשבה שיטה זו כחדשנית, מהירה ומהפכנית, בעיקר בזכות מילת הקסם “לייזר”. קרן הלייזר הופקה מגז שהיה מוצת בשפופרת זו הועברה דרך מערכת של עדשות אופטיות כקרן אור מרוכזת ויזואלית או לא ויזואלית, תלוי באורך הגל של אותו לייזר. בזמן הפיכת האור לחום היה הלייזר מתביית על הפיגמנט הכהה של השיער, מקריש את מקורות הזנתו (כמו דם, חלבונים, שומנים ועוד) ומשמידה. במקרה זה השערה הייתה משמשת כמוליך. בהליך זה היו חייבים לקצר את השיער למינימום וזאת על מנת לא לבזבז אנרגיה על שיער ארוך ולמנוע ריחות שהיו נודפים משיער שרוף. סיבה נוספת לכך היתה קוצר ההבזק שנע בין 2 ל9- אלפיות השנייה. בשיטה זו היה צריך לבצע מספר רב יותר של טיפולים עקב עוצמת החום הנמוכה שהיתה מצליחה להגיע לשורש. בדרך כלל אנו שואפים להגיע לשורש השיער בלייזר בעוצמת חום של לא פחות מ70- מעלות צלסיוס על 

על מנת להשיג תוצאה אופטימלית לאחר לא פחות מ 10- טיפולים במרווח של 45 יום בין טיפול לטיפול. כך שהתוצאה נראית לעין רק לאחר 10 חודשים. כאשר עוצמת החום שמגיע לשורש השערה נמוכה מ60- מעלות, עלולה להגרם תופעה הפוכה המעודדת צמיחה של שיער פלומתי בעיקר. כמו כן, במכשיר הלייזר היו חייבים למרוח ג’ל לפני הטיפול בכדי לבלום את הצריבה החזקה ולמנוע כוויות או צריבות קשות. חיסרון נוסף של שיטה זו הוא ההגבלה לטיפול רק בעור בהיר ושיער כהה, כאשר בנתונים שונים השיטה פשוט לא עבדה. וכמובן שהטיפול בשיטה זו היה מותר רק למוסמך רפואי או לטכנאי בהשגחת רופא. הוסיפו על כך את העלות היקרה של המכשיר והתחזוקה היקרה לא פחות ויהיה ברור לכם מדוע שיטה זו אינה אטרקטיבית. לדעתי, השימוש בלייזר היום בתחום הסרת השיער הולך ונעלם.

 

שיטה זו פותחה למעשה לאחר עידן הלייזר היקר ובאה להפחית משמעותית את עלויות הטיפול ולהגביר לאין שיעור את מודעות כלל הציבור לטיפול הסרת השיער.שיטה זו פועלת כיום בשיא עוצמתה בהצלחות לא מועטות. המכשירים הפועלים בשיטת אנרגיית האור הטרמית מתחלקים לשתי קבוצות. הראשונה, מכשירים הפועלים באמצעות מגע בעור באמצעות זכוכית הפילטר תוך מריחת איזור הטיפול בג’ל סמיך. השניה, מכשירים ללא מגע של זכוכית הפילטר בעור על אזור טיפול נקי ומגולח וללא מריחת ג’ל או כל חומר נלווה אחר. כמובן שבדרך השניה, ללא מגע וללא ג’ל, הכאב מופחת, הטיפול בטיחותי ונוח יותר ללקוחה מאשר מריחת תכשירים בלתי נעימה )ואף מביכה לעיתים כמו במקרה של אזורים אינטימיים(. להבדיל מהלייזר, מכשירים אלו מעניקים תוצאות טובות יותר. אורך גל ה-IPL רחב הרבה יותר מאורך גל הלייזר.

הסרת שיער באנרגיית אור

הסרת שיער באנרגיית אור טרמית (IPL)
הפולי כרומטי נע בין 480 או 530 עד 1,200 ננומטר ובהבזק אחד מכסה שטחי טיפול גדולים בהרבה מהלייזר, מ40- עד 190 ממ”ר. זהו טיפול יעיל מאוד, מהיר מאוד וכואב פחות. לאחרונה, בזכות הצלחת ה-IPL, החלו יצרנים מסוימים ביצור של מכשירים ביתיים לשימוש עצמי. ברור שהאנרגיות במכשירים אלו נמוכות יותר ויעילות ואיכות התוצאות של הטיפול במכשירים אלו עדיין לא ידועות. למיטב הבנתי, לא הייתי תולה תקוות רבות מכשירים ביתיים שנית יתנו את אותו מענה אותו מעניקים המכשירים הגדולים והמקצועיים המופעלים ע”י קוסמטיקאית או מוסמך רפואי.